A science teacher ordered $660 worth of microscopes and dissection kits for the new science lab. A total of 22 microscopes and 44 dissection kits were ordered. A microscope costs three times as much as a dissection kit. What is the cost of each item?

To solve this problem, you should write a system of equations, letting the variable m represent the amount of microscopes bought and d the number of dissection kits bought.
we know that the cost of 22 microscopes and 44 dissection kits equals 660 dollars, or
22m + 44d = 660
we also know that a microscope costs 3 times as much as a dissection kit or
m = 3d
lets use the substitution strategy to solve this system of equations. we get one equation,
66d + 44d = 660
then we should combine like terms on the left side of the equation
110d = 660
and finally divide by 110 to get
d = 6
when we put this value back into one of our original equations, we get
m = 18
therefore, the science teacher ordered 6 dissection kits and 18 microscopes


RELATED: