Main
Algebra
Asymptotes
Complex Numbers
Correlation
Cube Root
Derivatives
Elimination method
End Behavior
Exponential and Logarithmic Equations
Exponential Function
Exponents
Fractions
Function Composition
Functions Defined and Notation
Integral
Limits
Linear and Quadratic Functions
Local and Absolute Extrema
Logarithm
Matrix
Radicals
Real Numbers
Sequences
Simplify
The Binomial Theorem
The Quadratic Formula
Vector Operations
Calculus
Average Velocity
Completing the Square
Conversion of Decimals, Fractions, and Percent
Ellipse
Equation of a Sphere
Expressions
Greatest common factor
Hyperbola
Inequalities
Instantaneous Velocity
Linear Equations
Parabola
Percent Equations
Polynomials
Rational Equations
Ratios and Proportions
Simplify the expression
Square Roots
Systems of Equations
Geometry
Altitudes, Medians and Centroids
Angles
Bisectors
Circles, Arcs and Sectors
Distance between Points
Equation of a Circle
Heron's Formula
Parallel and Perpendicular Lines
Perimeter, Area, and Volume
Polygons
Pythagorean Theorem
Quadrilaterals
Similarity
Triangles
Other
Complete the sentence
Find the amount
Find the difference
Find the rate
Find the solution
Find the value
Find the volume
How many solutions
Quadratic equation
Solve the equation
Solve the inequality
Various Tasks
What is the slope
Which is greater
Which of the following...
Write an equation
Trigonometry
Amplitude, Period and Frequency
Radian Measure
Sine and Cosine Functions
Solving Trigonometric Equations
Tangent, Cotangent, Secant, and Cosecant
☰
Menu
Theme:
Find the amount...
How much might a home buyer expect to pay in closing costs on a $220,000 house with a 10% down payment?
A pork roast was taken out of a hardwood smoker when its internal temperature had reached 180°F and it was allowed to rest in a 75°F house for 20 minutes after which its internal temperature had dropped to 170°F. Assuming that the temperature of the roast follows Newton’s Law of Cooling, a) Express the temperature of the roast, T as a function of time t. b) Find the amount of time that has passed when the roast would have dropped to 140°F had it not been carved and eaten.
A 12 ounce bottle of shampoo last enrique 16 weeks. how lonh would you expect an 18 ounce bottle of the same brand to last him?
A hallway measuring 90 feet x 7 feet requires 1/2 a fluid ounce of cleaning solution per square foot. How much cleaning solution is required to clean the hallway?
Jayson buys a car and pays by installments. each installmentsis $567 per month. after 48 month, jayson owes $1250. what was the total price of the vehicle?
In May, Liam and Charlie had the same amount of money in their savings accounts. In June, Liam deposited $140 into his account. Charlie said he increased the money in his account by 5%. When they compared their balances, they found that they were still equal. How much money did they both have in their accounts in May?
How would you solve this: Tickets for a community dinner cost $4 for adults and $3 for children. A total of 390 tickets was sold, earning $1,380. how many of each type of ticket were sold?
If I have a budget of 1,325 for renting a conference room for 26 people and the room is 270, which inequality can i use to find the amount I can spend on lunch foe each person?
Your heart pumps about 5 quarts of blood through its chamber every 60 seconds. a swimming pool, holds 65,000 gallons of water. this represents the amount of blood pumped by your heart in approximately how many weeks?
A total of 394 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 56fewer student tickets sold than adult tickets. How many adult tickets were sold?
96,000 ounces equals how many tons?
The book store is having a sale where all hardcover books are 20% off. Jamie also has a coupon for 15% off any fiction book. Jamie buys a hardcover fiction book that is priced $32.99. How much will Jamie save by buying the book on sale and using the coupon?
Theos mom bought an eight -pack of juice boxes at the store for $4. find the unit rate for the juice boxes. (example 4 ) __________
A water tank holds 24,000 gallons. how many hours will it take for 2/3 of the water to be used if the water is used at an average rate of 650 gallons per day
At 1:00 pm the water level in a pool is 13 inches. At 1:30pm the water level is 18 inches. At 2:30pm the water level is 28 inches. What is the constant rate of change?
Paolo pays $244 for 5 identical calculators. About how much does Paolo pay for one calculator?
Tom had 240$ to buy drinks and sandwiches for his class party. He bought 22 boxes of drinks at 4$ per box. He spent the rest of the money on 8 boxes of sandwiches. A. Howmuch did the drinks cost in total? B. How much did each box of sandwiches cost?
Melissa and Joey enjoyed dinner at a restaurant. They paid the waiter $100.50 plus a 20% tip. How much did each person pay if they split the total bill in half?
Money is invested at two rates of interest. One rate is 8% and the other is 2%. If there is $700 more invested at 8% than at 2%, find the amount invested at each rate if the total annual interest received is $380. Let x = amount invested at 8% and y = amount invested at 2%.
The Weston Laundry washes all the linens for local hotels. In 7 days, they washed 285.38 pounds of towels and 353.47 pounds of sheets. About how many pounds of laundry did they wash each day?
1
2
3
>
>>
Cookies are used on our website to ensure that every visitor gets top-notch browsing experience. The way we collect, process, and store cookies is reflected in our
Cookie Policy
. Please, accept it before you continue using our website.
Accept